Historia ZSP
- Szczegóły
- Odsłony: 1237
Związek Stowarzyszeń Praskich
O Związku Stowarzyszeń Praskich
Jesteśmy kontynuatorami utworzonego w 1917 r przez organizacje z terenu dzisiejszych czterech dzielnic Pragi Związku Stowarzyszeń Praskich.
Obecny Związek został reaktywowany w 2006 roku w styczniu. Obecnie skupia kilkanaście organizacji i instytucji oraz osoby prywatne z terenu Pragi.
Działając razem można zdziałać więcej dzięki wzajemnemu wsparciu i udzielaniu sobie pomocy w załatwianiu różnych spraw. Tworzymy zespoły osób do realizacji tematów
z naszych programów. Tworzymy środowisko, w którym można nawiązać potrzebne kontakty z osobami różnych profesji: artystów, kupców, naukowców, przedsiębiorców, społeczników z różnych obszarów, agentów sztuki i kultury itp. Mamy i nawiązujemy nowe kontakty z władzami miasta i samorządami lokalnymi.
Dzięki temu dysponujemy wiedzą o sytuacji i potrzebach społeczności Pragi
Naszą działalnością obejmujemy na początek dzielnice: Praga Pd, Praga Pn, Targówek i Białołęka.
Związek jest organizacją społeczną o charakterze non-profit. Nie może być wykorzystywany do działań o charakterze politycznym, religijnym, bądź dyskryminującym obywateli o innym światopoglądzie lub kulturze.
Będziemy podejmować działania kierując się wyłącznie dobrem lokalnej społeczności widzianej jako wspólnota i jako pojedynczy mieszkańcy. Chcemy stworzyć nowy wizerunek Pragi jako wspaniałej prawobrzeżnej części Warszawy, z oryginalnymi zabytkami, przyjaznej dla jej mieszkańców, inwestorów i turystów.
Działania Związku Stowarzyszeń Praskich określone zostały w dwóch otwartych programach:
„Zrównoważony rozwój prawobrzeżnej i lewobrzeżnej Warszawy”
(tematy urbanistyczno-planistyczne ) i drugi:
„Krzewienie ducha patriotyzmu, poczucia wspólnoty i przedsiębiorczości
w społeczności Pragi”
nastawiony na stworzenie wspólnoty obywatelskiej społeczności Pragi, skierowany szczególnie do młodzieży.
Uwaga! Poszukujemy wszelkich informacji o historii i działaczach Związku Stowarzyszeń Praskich powstałego w 1917 r.
Jednym z pierwszych działaczy ZSP z 1917 r. był Emil Ignacy RAUER (1870-1943)
przemysłowiec, działacz społeczny i niepodległościowy
Szkołę średnią ukończył w Warszawie; w 1899 r założył fabrykę wyrobów metalowych (przy ul. Stalowej 47); w lipcu 1914 r. kupił od Cezarego Skoryny wytwórnię młynów i kamieni młyńskich na Pradze przy ul. Obozowej (Objazdowej ?); w 1917 r. był jednym z założycieli Związku Stowarzyszeń Praskich i następnie jednym z jego v-ce przewodniczących.
W 1917 r wszedł do Rady Opiekuńczej Gimnazjum Im. Władysława IV.
na podst.: Polski Słownik Biograficzny
Tom XXX, wyd. 1987 r.